برگزاری طرح ایران مهارت در مدارس استان گیلان

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي گيلان ، نشستي با حضور رحيم عطايي پور ، مدير كل آموزش فني و حرفه اي گيلان و نادر جهان آرای‌ ، مدیرکل آموزش و پرورش استان ، در راستاي سياستهاي اقتصاد مقاومتي و اجرايي نمودن منويات مقام معظم رهبري ، مبني بر لزوم تحول نظام آموزش رسمي دوره متوسطه و تأكيد رياست محترم جمهوري اسلامي ايران درخصوص ارائه آموزشهاي مهارت محور به دانش آموزان براساس سند تحول بنيادي آموزش و پرورش و بند 6 حوزه تربيت و يادگيري كار و فناوري برنامه درسي ملي ، طرح آموزش حرفه هاي كوتاه مدت موسوم به ايران مهارت ،  همزمان با تحصيل دانش آموزان برگزار گرديد.

هدف از برگزاري اين طرح ، توسعه و تقويت فرهنگ كار و مهارت آموزي ، ايجاد زمينه مناسب براي شناسايي استعدادهاي مهارتي دانش آموزان ، ايجاد زمينه مناسب كسب شايستگي هاي پايه فني مورد نياز نيروي كار و ايجاد ارتباط بين آموزش رسمي و غير رسمي مي باشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان هم در این نشست گفت: کلیه آموزشگاههای با درجه 3 به بالا مسئول اجرای این طرح هستند و شهریه این دوره ها با توجه به شرایط دانش آموزان در مناطق مختلف تعیین می شود.

رحیم عطایی پور افزود: در طرح ایران مهارت دانش آموزان با زمینه های حرفه آموزی با فضای کسب و کار و مهارت افزایی آشنا می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: براساس این طرح دانش آموزان دوره متوسطه اول با گذراندن تا سقف 60 ساعت دوره آموزشی با یکی از رشته های مهارت حرفه ای آشنا می شوند.

برطبق اين گزارش نادر جهان آرای ، مدیرکل آموزش و پرورش استان گيلان ، با تبیین اهداف طرح ایران مهارت گفت: توسعه و تقویت فرهنگ کار، شناسایی استعداد های مهارتی دانش آموزان و کمک به هدایت تحصیلی آنان، کارآفرینی و ارتباط بین آموزش رسمی و غیر رسمی در دوره اول متوسطه از اهداف اجرای این طرح است. مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در ادامه گفت: در اجرای این طرح باید نگاه مدرسه محوری مورد توجه قرار گیرد و نکات مثبت و منفی آن آسیب شناسی شود. جهان آرای با اشاره به استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به افزایش یک پایه تحصیلی در هنرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش ، نیازمند همکاری های دو جانبه آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای هستیم.

لازم به ذكر است در سال تحصیلی گذشته این طرح به صورت آزمایشی در 10 درصد مدارس دوره اول متوسطه 8 استان کشور اجرا شد که در سال تحصیلی جاری،  این رقم به 20 درصد افزایش خواهد یافت.

برگزاری طرح ایران مهارت در مدارس استان گیلان
برگزاری طرح ایران مهارت در مدارس استان گیلان
برگزاری طرح ایران مهارت در مدارس استان گیلان
برگزاری طرح ایران مهارت در مدارس استان گیلان

  • تاریخ درج : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۲ مهر ساعت ۰۹:۵۸
  • تعداد بازدید: 945