وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را بر اساس نیاز بازار گسترش خواهیم داد/ مهارت آموزی، حلقه‌ مفقوده زنجیره تولید و اشتغال است
زمان درج : ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۱ شهريور ساعت ۱۲:۴۱ تعداد بازدید : 112 نسخه چاپی

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را بر اساس نیاز بازار گسترش خواهیم داد/ مهارت آموزی، حلقه‌ مفقوده زنجیره تولید و اشتغال است

حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با بیان این که مهارت آموزی از حلقه‌های مفقوده زنجیره تولید و اشتغال است، گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را بر اساس نیاز بازار، گسترش خواهیم داد .

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، حجت الله عبدالملکی،  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به ظرفیت بالای سازمان آموزش فنی و حرفه ای در زمینه مهارت آموزی گفت: سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور سازمانی بسیار بزرگ و ارزشمند با ظرفیت‌های بسیار زیاد است و برنامه داریم که این سازمان را فعال کنیم.

عبدالملکی با بیان این که مهارت آموزی از حلقه‌های مفقوده زنجیره تولید و اشتغال است، افزود: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را بر اساس نیاز بازار، گسترش خواهیم داد و باید بررسی کنیم در هر منطقه چه مهارتی نیاز است و بر اساس آن آموزش دهیم تا در تامین مالی و بازاریابی کمک کنند و در این راستا، ۳۵۰ واحد آموزش فنی و حرفه‌ای را به واحد کارآفرینی ارتقاء می‌دهیم که خود یک انقلاب محسوب می شود .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یاد آورشد : هیچ نیروی کار ماهری را نمی توان پیدا کرد که بیکار باشد حتی اگر هم بیکار باشد، موقتی است.

وی ادامه داد: براساس تجربه ای که در کمیته امداد امام خمینی (ره) داشتم، افراد تحت حمایت با مبلغ های پایین آموزش‌های مختلفی مانند جوشکاری زیر آب و غیره داده می شد که پس از آن این افراد ماهر و آموزش دیده با درآمدی حدود 30 میلیون تومان مشغول به کار می شدند.

عبدالملکی با تاکید براین که اگر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در استان‌ها با توجه به نیازهای بازار ارائه شود، بخش زیادی از مشکل بیکاری حل می‌شود، گفت: بعضی از آموزش‌های سنتی کاربرد ندارند که در نظر داریم آن ها را بازار محور کنیم که در این صورت یک تحول جدی در نظام آموزش فنی حرفه‌ای خواهیم داشت.

برای ایجاد یک میلیون شغل در سال پشت مان به رئیس جمهور گرم است

وی در پاسخ به سوالی پیرامون هدف گذاری اشتغال تصریح کرد: اشتغال در حوزه تولید است و تولید در گردشگری،کشاوزی و فناوری اطلاعات معنا پیدا می کند، تولید در این بخش‌ها شکل می‌گیرد که متولی آنها وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی است اما اشتغال در کشور، یک ستاد فرماندهی دارد و فرمانده آن رئیس جمهوری است که عملا این فرماندهی تفویض می‌شود به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به همین جهت این وزارتخانه مسئولیت حاکمیتی دارد.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که باید قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور را ایجاد می‌کنیم، گفت: در این قرارگاه غیر از دستگاه‌های اصلی که مسوولیت ایجاد اشتغال در کشور را دارند، سایر ذی نفعان مانند نهادهای انقلابی و تشکل‌های مردمی همگی حضور دارند.

عبدالملکی در ادامه با اشاره به این که نقشه اشتغال را فراهم و بر آن نظارت می کنیم تاکید کرد: برای درست چرخیدن چرخ دنده‌های صنعت کمک می‌کنیم. اگر بستر مناسبی فراهم شود واقعا ایجاد یک میلیون شغل در سال انجام شدنی است ، این موضوع را پیگیری و تلاش می‌کنیم بستری مناسب برای تحقق ایجاد یک میلیون شغل در سال فراهم شود.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای رئیس جمهوری در بخش اشتغال بسیار جدی وارد شده اند و تیم اقتصادی دولت سیزدهم هماهنگ‌ ترین تیم اقتصادی نسبت به دولت‌های گذشته است و انتظار داریم این هماهنگی، برنامه اشتغالزایی را به نتیجه برساند.

وی با بیان این که برای ایجاد اشتغال و پایداری آن باید زنجیره ارزش شکل بگیرد، افزود: اگر سیستم بانکی و نظام تأمین مالی همراه این زنجیره نشود، موضوع اشتغال با مشکل اساسی روبرو خواهد شد.

عبدالملکی گفت: با شناختی که از وزیر اقتصاد دارم نگاه این وزارتخانه نیز، تخصیص منابع مناسب و وثائق آسان برای کسب و کار‌های کوچک و متوسط است.

 

فراخوان های سازمانی
معرفی مراکز و دفترچه دوره های آموزشی
گزارش عملکرد 1398 اداره کل
آموزش مهارتی در حوزه گردشگری
شبکه تجهیزات کارگاهی
مهارت آموزی در محیط کار واقعی
درگاه ملی مجوزهای کشور
سایت قدیم
فیش حقوقی
سامانه استعداد یابی مهارتی
پیوند های سایت
سامانه ها
شبکه های اجتماعی
اطلاعات آماری
شوراهای فرهنگی ومذهبی